Kako odabrati visokotlačni perač

Napravljeno26. 03. 2024.

Kako odabrati parni čistač? Savjeti kako pronaći visokotlačni perač

 

Više vremena u vrtu znači i više vremena provedenog u održavanju vrtnog namještaja, prilaza i automobila. Proljeće u nastajanju ne znači samo sunce, već često i blato, pa vožnja biciklom može biti poprilično duža zbog vremena provedenog u čišćenju prljavštine nakon toga. Kako se jednostavno nositi s izazovima i prljavštinom na otvorenom?

 

Odgovor je jednostavan: visokotlačnim čistačem, parnim čistačem ili visokotlačnim peračem. Različiti nazivi, isti proizvod. Riječ je o kompaktnom stroju s pumpom, crijevom i visokotlačnim peračem koji je svestrani pomoćnik i svatko bi mu trebao pronaći mjesto u svojoj garaži. Kako odabrati parni čistač i koji će biti pravi za vas?

 

Vysokotlaký čistič Bosch Universal Aquatak

Fotografija: Bosch Universal Aquatak 135

 

Perač pod pritiskom naspram vrtnog crijeva


Mnogi od vas mogli bi tvrditi da vrtno crijevo može lako obaviti posao visokotlačnog perača. Istina je da i crijevo donekle može ukloniti prljavštinu, ali s više napora i manje učinkovitosti od prskalice. Ako redovito brinete i o vanjskim prostorima, ulaganje u profesionalnu tehniku ​​isplatit će vam se i financijski. Visokotlačni čistači troše 80% manje vode za isti posao, čime ćete uštedjeti ne samo prirodu, već i svoj novac.

 

 

Kako pronaći onu pravu


Znate da vam treba visokotlačni perač. Ali odakle početi pri odabiru? Jasno odredite za što ćete koristiti visokotlačni perač. Osnovni model dovoljan je za čišćenje bicikala i automobila. Ako znate da ćete stroj koristiti svaki dan i planirate specijaliziraniji posao, uložite izravno u model više klase. "Sada saznajte kako kasnije možete proširiti mogućnosti korištenja svog visokotlačnog perača. Jeftini modeli često se kasnije ne mogu nadopuniti dodacima i drugim funkcijama", savjetuje stručnjak za proizvode u odjelu opreme za čišćenje tvrtke Oscom trading.

 

Pumpa: srce visokotlačnog perača


Pumpa je srce parnog čistača, zadužena je za dovod vode, a o njenom obliku ovisi rad stroja. Općenito, što su veći tlak i protok crpke, to će posao biti obavljen učinkovitije i brže. Važan je i materijal od kojeg je pumpa izrađena. Jeftinije verzije imaju plastične dijelove, pogodne su za povremenu uporabu i imaju kraći vijek trajanja. Vrhunski uređaji uključuju komponente izrađene od visokokvalitetnih legura pa im je životni vijek duži.

 

Doktor Čekic savjetuje!


Produžite život svom visokotlačnom peraču pomoću filtera za vodu i zaštitite ga od čestica u prljavoj vodi.

 

 

Fotografija: Bosch System pribor filter za vodu

 

Tlak i protok: osnova za uspješan izbor

Glavni parametri koje treba uzeti u obzir pri odabiru parnog stroja su tlak i protok. Viši pritisak znači bolju kvalitetu čišćenja. Veći protok utječe na brzinu čišćenja.

 

Pritisak:

  • Manje od 130 bara: Osnovni modeli prikladni su za jednostavne poslove po kući (pranje bicikala, automobila, pločnika).

  • 130 do 150 bara: modeli srednje klase pogodni za zahtjevnije poslove (čišćenje krovova, oluka, otpada).

  • 150 bara i više: profesionalni modeli za zahtjevne korisnike koji se mogu nositi s čišćenjem većih površina i namijenjeni su svakodnevnoj uporabi.

 

Viši pritisak ne znači uvijek veću korisnost. S nekim materijalima treba pažljivo rukovati jer postoji opasnost od njihovog oštećenja. "Pritisak vode može oguliti boju s ograde ili motocikla. Česta greška korisnika je da nije u potpunosti svjestan snage protoka vode. Počnite s najmanjom vrijednošću i postupno je povećavajte. Prilikom odabira pripazite da uređaj ima regulaciju tlaka“, preporuča stručnjak za proizvode.

 

Protok


Granica između amaterskih i profesionalnih visokotlačnih perača je oko 400 l/h protoka. Strojevi s većim protokom prikladni su za pranje velikih površina od preko 100 m² i mogu obrađivati ​​podove i fasade. Ako birate stroj za velike površine, uložite u vrhunski model. “Ako koristite slab stroj za čišćenje velikih površina, čistit ćete površinu uskim mlazom vode toliko dugo dok se stroj ne preoptereti”, upozorava stručnjak za proizvode.

 

Sa ili bez grijanja


Visokotlačni čistači dijele se na modele sa i bez grijanja vode. Korištenje tople vode tijekom rada omogućuje veću učinkovitost čišćenja. Funkcija grijanja može se naći u profesionalnim modelima visokotlačnih perača. Neki hobby modeli mogu se spojiti na izvor tople vode temperature do 50 °C i tako višestruko povećati svoj učinak.

 

Pranje deterdžentom


Deterdženti povećavaju učinkovitost čišćenja pa ih možete koristiti npr. prilikom pranja automobila, motocikla ili masnih površina. Položaj spremnika za punjenje deterdžentom varira ovisno o vrsti stroja, kod jeftinijih je spremnik deterdženta odvojen i crijevom spojen na perilicu, dok strojevi višeg ranga imaju ugrađenu posudu.


Pazite da koristite samo posebne visokotlačne perače. Sredstva za čišćenje ne uništavaju materijale pumpe, a njihova uporaba osigurava pouzdan i dugotrajan rad stroja.

 

 

Bosch Easy Aquatak 120 Vysokotlaký čistič

 

 Fotografija: BOSCH EasyAquatak 120

 

Pribor


Pribor povećava mogućnosti vašeg stroja. Svaki brend ima drugačiji sofisticirani sustav dodataka, stoga unaprijed provjerite postoji li dovoljan broj nastavaka u ponudi. Visokotlačnim čistačima možete dodati nastavke i mlaznice, crijeva i spojnice te druge specijalizirane dodatke i sredstva za čišćenje koja će poboljšati

 


Još uvijek oklijevate?


Nastavi. Doktor Čekic daje svoje iskreno DIY mišljenje da je visokotlačni perač investicija koju nećete požaliti.

 

 

vrućom vodom

Postavke kolačića

Kako biste brzo pronašli ono što tražite na naši web stranici, uštedjeli puno klikanja i ne vidjeli reklame za stvari koje vas ne zanimaju, potreban nam je vaš pristanak na obradu kolačića.

Prihvatite sve kolačićeOdbij kolačiće